top of page

Mange kender ordet "Doula" i forbindelse med graviditet og fødsel,

og jeg arbejder så bare i den anden ende af livet i stedet for. 

Der er to vigtige ting at understrege i forbindelse med mit job 

Som Doula arbejder jeg først og fremmest for den døende

- jeg respekterer hans eller hendes ønsker fuldstændigt,

og forsøger at efterleve disse med den højeste respekt! ​

Jeg har ingen medicinsk uddannelse,

og kan derfor ikke administrere medicin til den døende

18043157737305301.jpg

Praktisk hjælp kan f.eks være at hente medicin på apoteket, at deltage i samtaler med lægen, gå tur med hunden, hjælpe med aftensmaden eller måske lege med børnene så familien har tid til at sidde hos den døende. Praktisk hjælp er enhver form for hjælp, der støtter og hjælper både familien og den døende. 

Pleje i forbindelse med døden kan være alt fra at sørge for at den døende får lidt læbepomade på, at smøre lotion på hænder og fødder eller at væde munden, hvis den døende ikke længere indtager vådt eller tørt.  

Sjælelig støtte og omsorg omhandler de tunge samtaler eller kan handle om, at læse højt fra bibelen - eller at jeg sørger for, at der hele tiden er et stearinlys tændt, eller at der spilles musik - enhver ting, den døende har udtrykt betyder noget særligt for ham eller hende i den sidste tid, hvor sjælen har brug for støtte til at give slip. 

bottom of page